Ukraińska Pascha w Polsce

25 KWI, 2022 GODZ: 13:54


W niedzielę, 24 kwietnia grekokatolicy oraz wyznawcy prawosławia obchodzili Święta Wielkanocne. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych gości z Ukrainy uroczyste śniadanie wielkanocne.

Tegoroczna Wielkanoc jest dla naszych wschodnich sąsiadów wyjątkowo smutna. Są daleko od domu, rodziny i przyjaciół, z którymi z pewnością w tym okresie spotykali się przy wspólnym stole, a ich kraj ogarnięty jest wojną. Dodatkowo trudna perspektywa powrotu do ojczyzny nie pomaga w pozytywnym myśleniu. Z tego też powodu zależało nam bardzo, aby zorganizować te święta w taki sposób, by choć na chwilę zapomnieli o dramatycznych przeżyciach.

Aktualnie pod opieką Grupy Cedrob znajduje się ok. 120 uchodźców z Ukrainy. Rodziny te mieszkają w kilku lokalizacjach - w Radzanowie, Kondrajcu Pańskim, Ciechanowie oraz Mławie.

Szanując świąteczną tradycję na Ukrainie, która w wielu aspektach jest podobna do naszych obyczajów – wspólnie z dziećmi zdobiliśmy pisanki. Za wielkanocne menu odpowiadał Hotel Biały Gościniec, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przy pomocy naszych podopiecznych przygotowały wyjątkowe specjały.

Niedzielny poranek rozpoczęła uroczysta Msza święta w rycie wschodnim, a następnie wszyscy zasiedliśmy do najważniejszego w roku śniadania. Przed posiłkiem pokarmy zostały uroczyście poświęcone. Na odświętnie nakrytym stole przeplatały się dania kuchni polskiej z kuchnią naszych wschodnich sąsiadów. Były ukraińskie Paski, czyli pieczone placki z bakaliami, bogato zdobione lukrem, polski żurek oraz faszerowane jajka.

Z pewnością był to mile spędzony dzień. I choć nie zabrakło wzruszeń i łez, to wierzymy, że nasze rodziny wrócą do swojej ojczyny i wspólnie odbudujemy Ukrainę.

Pozostałe aktualności

Cedrob inwestuje w wylęg kaczek i gęsi

Cedrob S.A., polski lider sektora mięsa drobiowego, rozbudowuje swoje moce produkcyjne w zakresie wylęgu gęsi i kaczek. W ramach podpisanej umowy z Wielkopolską Spółką Drobiarską DROB...

28 KWI, 2022 GODZ: 10:14

Wielkanocny konkurs dla dzieci rozstrzygnięty

Wielkanoc to najważniejsze święta chrześcijańskie, obfitujące w wiele tradycji i zwyczajów. To wyjątkowy czas w polskich domach, gdzie obrzędy religijne splatają się ludowymi obyczajami....

14 KWI, 2022 GODZ: 11:56

Grupa Cedrob przekazuje 3 mln zł na pomoc Ukrainie

Od początku ataku Rosji na naszych wschodnich sąsiadów największy polski producent mięsa ruszył z pomocą. W pierwszej kolejności zorganizowano wsparcie ukraińskim pracownikom i ich...

17 MAR, 2022 GODZ: 09:47

Ukraina w ogniu wojny. Musimy działać!

Rosyjskie wojska wczesnym rankiem 24 lutego zaatakowały Ukrainę przekraczając granicę tego kraju. Operacja wojskowa jest prowadzona na szeroką skalę. Konsekwencje odczuwa całe społeczeństwo...

01 MAR, 2022 GODZ: 15:49