Ukraińska Pascha w Polsce

25 KWI, 2022 GODZ: 13:54


W niedzielę, 24 kwietnia grekokatolicy oraz wyznawcy prawosławia obchodzili Święta Wielkanocne. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych gości z Ukrainy uroczyste śniadanie wielkanocne.

Tegoroczna Wielkanoc jest dla naszych wschodnich sąsiadów wyjątkowo smutna. Są daleko od domu, rodziny i przyjaciół, z którymi z pewnością w tym okresie spotykali się przy wspólnym stole, a ich kraj ogarnięty jest wojną. Dodatkowo trudna perspektywa powrotu do ojczyzny nie pomaga w pozytywnym myśleniu. Z tego też powodu zależało nam bardzo, aby zorganizować te święta w taki sposób, by choć na chwilę zapomnieli o dramatycznych przeżyciach.

Aktualnie pod opieką Grupy Cedrob znajduje się ok. 120 uchodźców z Ukrainy. Rodziny te mieszkają w kilku lokalizacjach - w Radzanowie, Kondrajcu Pańskim, Ciechanowie oraz Mławie.

Szanując świąteczną tradycję na Ukrainie, która w wielu aspektach jest podobna do naszych obyczajów – wspólnie z dziećmi zdobiliśmy pisanki. Za wielkanocne menu odpowiadał Hotel Biały Gościniec, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przy pomocy naszych podopiecznych przygotowały wyjątkowe specjały.

Niedzielny poranek rozpoczęła uroczysta Msza święta w rycie wschodnim, a następnie wszyscy zasiedliśmy do najważniejszego w roku śniadania. Przed posiłkiem pokarmy zostały uroczyście poświęcone. Na odświętnie nakrytym stole przeplatały się dania kuchni polskiej z kuchnią naszych wschodnich sąsiadów. Były ukraińskie Paski, czyli pieczone placki z bakaliami, bogato zdobione lukrem, polski żurek oraz faszerowane jajka.

Z pewnością był to mile spędzony dzień. I choć nie zabrakło wzruszeń i łez, to wierzymy, że nasze rodziny wrócą do swojej ojczyny i wspólnie odbudujemy Ukrainę.

Pozostałe aktualności

Sezon dożynkowy z aktywnym udziałem Grupy Cedrob

Dożynki to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu rolniczym. Jego początki sięgają czasów słowiańskich, a dziś wpisują się w ludową tradycję podziękowania za plony. Obecnie uroczystości...

16 WRZ, 2022 GODZ: 11:01

Rozmowy polsko-japońskie

W dniu 03.08.2022 r. gościliśmy w Zakładzie Mięsa Drobiowego Cedrob S.A. w Ujazdówku delegację przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa z Japonii. Jest to jeden...

04 SIE, 2022 GODZ: 14:53

Popołudnie pełne atrakcji

14. czerwca w miłych okolicznościach przyrody w Zajeździe TUR w Niestumiu k. Ciechanowa rozstrzygnęliśmy I edycję letniego konkursu dla dzieci pracowników Cedrob S.A. pt. „Mój wymarzony...

15 CZE, 2022 GODZ: 14:03

Cedrob inwestuje w wylęg kaczek i gęsi

Cedrob S.A., polski lider sektora mięsa drobiowego, rozbudowuje swoje moce produkcyjne w zakresie wylęgu gęsi i kaczek. W ramach podpisanej umowy z Wielkopolską Spółką Drobiarską DROB...

28 KWI, 2022 GODZ: 10:14