Reprezentacja Polski w tchoukballu zdobyła brązowy medal w halowych Mistrzostwach Europy

15 LIP, 2018 GODZ: 14:48

Zawodnicy sekcji młodzików w tchoukballu z Różanki, którzy zostali powołani do reprezentacji Polski w tej dyscyplinie, wywalczyli brązowy medal na halowych Mistrzostwach Europy w Castellanzie. Za ich przygotowanie do zawodów odpowiadało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Różanka, laureat konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój”. Dofinansowanie w wysokości 20 tys. złotych umożliwiło zawodnikom wyjazd do Włoch.

Tchoukball (wym. czukbol) to stosunkowo młoda, ale szybko zyskująca na popularności dyscyplina sportowa. Jego twórcą był dr Hermann Brandt, szwajcarski biolog, który chciał opracować grę zespołową wolną od agresji, kontuzji i niesportowych zachowań, która będzie pomagać w budowaniu więzi społecznych. Tak powstał tchoukball. Przypominać on może piłkę ręczną. Różni się jednak od niej pod kilkoma względami. Przede wszystkim zabroniony jest kontakt fizyczny pomiędzy grającymi i blokowanie piłki. Punkt zdobywa się wtedy, gdy piłka po odbiciu od specjalnej bramki dotknie podłoża poza polem bramkowym. Jeśli zostanie przechwycona przez rywala, wypadnie poza boisko lub nie trafi w bramkę ani w dozwolone pole gry, punkt zdobywa drużyna przeciwna.

O tchoukballu na Podkarpaciu zrobiło się głośno, kiedy drużyna z Różanki pod skrzydłami trener Elżbiety Furtek zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy w 2016 roku. W efekcie w tym roku aż 12 zawodników z sekcji gier zespołowych Tchoukball Różanka, działającej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Różanka, zostało powołanych do reprezentacji Polski w tej dyscyplinie.

W dniach 27–30 lipca, w niewielkiej miejscowości Castellanza, na północy Włoch, starły się ze sobą najlepsze drużyny z Europy. W Mistrzostwach udział wzięły aż trzy polskie zespoły w następujących kategoriach wiekowych: do lat 12, do lat 18 oraz seniorska kobieca. Sukcesem okazał się występ najmłodszych reprezentantów. Ci uplasowali się na trzecim miejscu podium, zdobywając tym samym brązowy medal. Drużyna do lat 18 zajęła czwarte miejsce, ulegając reprezentacji Szwajcarii.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Różanka, od lat prowadzi działania wspierające kulturę, turystykę, pomoc społeczną, środowisko i sport w swoim regionie. Opiekuje się także drużynami sportowymi, m.in. w tchoukballu, siatkówce, piłce ręcznej i piłce nożnej. W tym roku postawiło sobie za cel przygotowanie zawodników z lokalnej drużyny tchoukballa, którzy zostali powołani do reprezentacji Polski. Otrzymane fundusze pozwoliły na sfinansowanie podróży zawodników, ich zakwaterowania i wyżywienia, a także zakupu strojów narodowych.

Pozostałe artykuły

Grupa Cedrob na Narodowym Dniu Dziecka

Najmłodsi świętowali w ogrodach premieraZ okazji Dnia Dziecka 1 czerwca premier Mateusz Morawiecki tradycyjnie już zaprosił najmłodszych do ogrodów swojej kancelarii. Zebranych przywitali...

09 CZE, 2019 GODZ: 13:52