Krzeszowianie świętowali na Powidlakach 2018 razem z Kamilem Bednarkiem

18 PAŹ, 2018 GODZ: 15:00

W dniach 15-16 września na Placu Targowym w Krzeszowie odbyła się się XXII edycja Powidlaków, imprezy promującej wytwarzanie powideł śliwkowych. Oprócz atrakcji kulinarnych, na uczestników czekały spektakle teatralne, musicale, stoiska rękodzielnicze i koncerty. Gwiazdą wydarzenia był Kamil Bednarek. Powidlaki 2018 to inicjatywa nagrodzona grantem o wysokości 5 000 zł w konkursie „Wspieramy Rozwój” zorganizowanym przez Grupę Cedrob.

Mieszkańcy Krzeszowa, miejscowości leżącej nad Sanem, od pokoleń zajmują się sadownictwem. Na urodzajnych glebach lessowych pod koniec lata dojrzewają znakomite śliwki, z których tradycyjnie wyrabia się różnorodne specjały. Jednym z nich są właśnie powidła, duma mieszkańców Krzeszowa. Przygotowywane są według tradycyjnej receptury w zabytkowych miedzianych kotłach, stanowiących pozostałość po pruskich wojskach.

Wokół tradycji smażenia powideł śliwkowych przez lata zbudowane zostało duże wydarzenie, w którym każdorazowo udział bierze ok. 10 tys. osób. Podczas tegorocznej edycji odbyły się m.in. spektakle teatralne prezentowane przez lokalną młodzież i grupy. Widzowie obejrzeli też musicale, występy taneczne oraz pokazy umiejętności cheerleaderek, mażoretek i akrobatów. Posłuchali ponadto muzyki granej przez orkiestrę dętą oraz licznych muzyków, wśród których niewątpliwą gwiazdą był Kamil Bednarek.

Podczas kiermaszu uczestnicy mieli możliwość podziwiania obrazów lokalnych malarzy oraz rękodzieła artystycznego, takiego jak haft czy biżuteria. W konkursie kulinarnym  „Na najlepszy produkt ze śliwką” wystąpiło 30 grup, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich oraz grup nieformalnych, które zaprezentowały na swoich stoiskach wyroby regionalne. Kulminacyjny moment Powidlaków 2018 stanowił oczywiście pokaz smażenia powideł połączony z ich degustacją.

Pozostałe artykuły